Życie stawia człowieka co chwile w różnych sytuacjach. Niektóre są zawikłane i trudne do rozwiązania. Bardzo potrzebna jest wtedy roztropność, której głównym zadaniem jest pomoc w znalezieniu najbardziej odpowiednich decyzji umożliwiających życie właściwe osobie pragnącej żyć w zgodzie zarówno z otoczeniem jak też i z przyrodą.
Roztropność spełnia bardzo doniosłą rolę w życiu człowieka W zgodzie z mądrością pomaga znajdować odpowiednie środki i drogi do postępowania w różnych nieoczekiwanych sytuacjach wymagających znalezienia złotego środka. Roztropność wymaga świadomego pielęgnowania, by mogła skutecznie spełniać swoje zadanie w konkretnych sytuacjach naszego życia.
W życiu należy kierować się mądrością, ale robić to roztropnie. Podstawą roztropnego postępowania jest: wystrzeganie się pochopnego, nieprzemyślanego postępowania: należy się zastanowić, rozważyć racje za i przeciw oraz przemyśleć ich słuszność.
Aby roztropnie postępować należy rozwijać:
- ostrożność w wydawaniu ocen
- wnikliwość i gruntowność w podchodzeniu do racji i uzasadnień, nie ulegać pozorom, powierzchowności
- zdrowy zmysł krytyczny, unikać naiwności czy łatwowierności, czy uporu, chorobliwego niedowierzania czy niezdolności przyswojenia sobie rad czy pouczeń otoczenia
- bystrość, twórczość i przedsiębiorczość w dochodzeniu do trafnych ocen w konkretnych sytuacjach życiowych
- zdolność przyjęcia racji poważnych autorytetów.
Warto bliżej zastanowić się przez chwilę czy ja postępuję roztropnie w sytuacjach jakie stawia przede mną życie każdego dnia? Warto zastanowić się, czy jeszcze to słowo ma dla mnie wartość w dzisiejszym świecie, gdzie tak często narażeni jesteśmy na szybkie podejmowanie decyzji w zaskakujących nas sytuacjach?